Robotika

Robotika je u našoj školi izvannastavna aktivnost. Na robotici možete naučiti da računalo ne služi samo za igranje, pisanje teksta, računanje, pretraživanje interneta i elektronsku poštu, već da pomoću računala možemo upravljati i različitim strojevima, od bušilice do robota.

Izrađujući modele robota možemo puno naučiti o mehanici, elektrotehnici, elektronici i informatici.

Ako se i ti želiš baviti robotikom ili samo sastaviti poneki model i naučiti nešto više, naša vrata su svima otvorena - svaki četvrtak u 17:30 sati u učionici tehničke kulture.

Školski robotski modeli

NA SMOTRI TEHNIČKOG STVARALAŠTVA KMT-a GRADA ZAGREBA U TEHNIČKOM MUZEJU 04.10.2014.

Ponosan Karlo Gregurić -osvojio je zlatnu medalju !!
Čestitamo !

Roboti u svakodnevnom životu

Što je robot?

Robot je stroj kojim upravlja elektroničko računalo, a koji informacije iz okoline prima preko svojih osjetila - senzora.

Da bi neki stroj nazvali robotom mora ispunjavati slijedeće uvjete:
- samostalnost u radu (pomoću računalnog programa i senzora potpuno samostalno obavlja postavljene zadaće)
- mogućnost promjene programa (isti robot u stanju je obavljati različite zadaće)

Odakle potječe riječ "robot"?

Naziv "robot" prvi put se spominje u znanstveno fantastičnoj drami Karela Čapeka R.U.R. (Rossum's Universal Robots).

U toj drami roboti su nastali biološkom imitacijom ljudi (sličnije kloniranju nego suvremenoj robotici). Na koncu su se roboti, izrađeni kako bi služili i robovali ljudima, pobunili i porazili čovjeka.

Što pokreće robote?
Pokreću ih motori - benzinski, dizelski i elektromotori, a mogu koristiti i pneumatski pogon (tlačenjem zraka) ili hidraulički pogon (tlačenjem tekućine).
 Gdje se koriste roboti?
 U industriji:

-za montažu dijelova, bušenje, zavarivanje, bojanje, itd.
 U školi:

- za prikaz principa rada robota i njegovih dijelova
 U uslužnim djelatnostima:

- za točenje goriva, serviranje hrane u restoranima, itd
 U kulturi i umjetnosti:

- za prepisivanje biblije krasopisom
 U kućanstvu:

- za usisivanje prašine
 U svakodnevnom životu:

- za igru i razonodu
 I na kraju...

...prije nego se zaljubite u ovu curu pogledajte video ispod slike