Micro:bit

BBC micro:bit je uzbudljiva nova tehnologija koju su razvili BBC, Microsoft i drugi partneri kako bi se što masovnije koristila u osnovnim školama, ne samo u STEM području, nego i u dizajnu, umjetnosti i ostalim područjima. BBC micro:bit uređaj razvijen je u Velikoj Britaniji gdje je svakom učeniku u osnovnim školama dodijeljen jedan primjerak (podijeljeno je oko milijun uređaja).

Institut za razvoj i inovativnost mladih iz Zagreba (IRIM) je pokrenuo kampanju masovnog prikupljanja sredstava kako bi se osiguralo da svaki učenik 6. razreda osnovne škole u Hrvatskoj dobije tijekom 6. razreda BBC micro:bit uređaj na korištenje. Rezultati kampanje bili su više nego uspješni tako da je od školske godine 2017./2018. krenula provedba projekta kojim je svakom učeniku šestog razreda dodijeljen micro:bit.

BBC micro:bit je računalo malih dimenzija koje programskim putem možemo povezati s raznim uređajima i koristiti ih.
Opremljeno je sa 25 crvenih svjetlećih dioda i dvije tipke, uz obilje senzora – ugrađeni kompas, detektor gibanja, Bluetooth Smart tehnologiju, te ulaznim i izlaznim priključcima. Programirati se može u naprednim programskim jezicima (Python, C++), ali prije svega u grafičkom programskom jeziku Blocks koji je prilagođen najmlađim uzrastima.

Svaki učenik (koji to želi) dobiva u našoj školi u 6. razredu na posudbu micro:bit uređaj. Može ga slobodno koristiti do kraja školske godine, kada ga je dužen vratiti.

Za preuzimanje uređaja potrebno je samo da roditelj potpiše suglasnost. U slučaju bilo kakvog problema prilikom rada s micro:bitom učenici i roditelji mogu potražiti pomoć u školi. Na dnu ove stranice nalazi se link sa uputama za početak rada. U upute su uključene i neke korisne poveznice od kojih vam posebno preporučamo da pogledate sigurnosne savjete i upozorenja, te poveznicu na raznovrsne edukacijske materijale koji pokazuju primjenu micro:bita u raznim predmetima.

UPUTE ZA KORIŠTENJE MICRO:BITA

« Ožujak 2024 »