Novi projekt "Mi jedemo odgovorno"

We eat responsibly“ - novi međunarodni projekt u koji smo se uključili ove školske godine. U prvoj godini provedbe sudjelovat će 20 Eko-škola iz cijele Hrvatske uz 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš iz cijelog svijeta

U projekt će biti uključeni učenici 2-ih i 3-ih razreda koji podađaju nastavu boravka.

Pilot projekt "Mi jedemo odgovorno" je prvi pokušaj u EU ka izgradnji školskog programa koji rješava ključna pitanja potrošnje hrane. Kroz akcijski orijentiranu pedagošku metodologiju, poznatih 7 koraka Eko-škole, mladi će razvijati kritičko razmišljanje, znanje, vještine i stavove te postati globalni građani i izazvati sami sebe da usvoje nove obrasce ponašanja i nove prehrambene navike.

U ovaj projekt uključeno je 9 država EU: Češka, Slovačka, Slovenija, Rumunjska, Bugarska, Hrvatska, Poljska, Malta i Latvija. Uz našu školu u prvoj godini pilot projekta iz Hrvatske uključeno je Zdravstveno učilište iz Zagreba, 5 dječjih vrtića, 2 srednje škole i 12 osnovnih škola. Svi oni imaju status eko-škole.

Učiteljice Violeta Vučković i Slavenka Hinić Tešović, prof. geografije koordinatorice su ovog projekta u našoj školi. One su 24. listopada nazočile, u urganizaciji Udruge Lijepa naša, edukaciji za koordinatore projekta.

Ciljevi Seminara

. seminar namijenjen nastavnicima i odgojiteljima, koordinatorima odgovornim za realizaciju ovog programa u Eko-školam u Republici Hrvatskoj.

Cilj seminara je pomoći sudionicima da:

- razviju nove spoznaje o potrošnji hrane i širim učincima hrane na ljude i okoliš
- definiraju što znači biti odgovoran potrošač (ključna znanja, stavove, vještine) -definiraju što znači integrirati globalni razvoj i perspektive obrazovanja za okoliš te kako to učiniti
- primjene metodologiju  Programa “ Mi jedemo odgovorno“ u svojim odgojno obrazovnim ustanovama

Predavači:

Josip Gregac (Udruga Lijepa Naša) – voditelj projekta
Anita Šetić (Udruga Lijepa Naša) – voditelj programa Međunarodne Eko-škole u Republici Hrvatskoj
Teuta Skorin (Udruga Lijepa Naša) – stručni suradnik
Irena Vukmanov Šimokov – Udruga Fair Trade Hrvatska

Subota  24. listopada 2015, 09.30 - 17.00

1. dio: KAKO HRANA MIJENJA SVIJET

Uvod u temu projekta
Upravljanje prirodnim resursima - imamo samo jedan planet – shvaćamo li to?

Radionica:  “Planet Overshoot”

Utjecaj hrane na ljude i planet. Zašto je ono što jedemo važno za sav život na Zemlji
Transformiranje prehrambenih navika, kako ih učiniti održivijim

Radionica:  „Bioraznolikost  na našem tanjuru“

Odgovorna prehrana. Koje su odlike odgovornog konzumenta?
Što možemo učiniti? Aktivnosti u Eko-školama i kućanstvima

Radionica:  “Mit ili činjenica”

2. dio: Metodologija

Predstavljanje metodologije i ideja pri njenom formiranju

- Struktura svakog koraka

-  Implementacija (upoznavanje s procesom implementacije metodologije u svim dobnim skupinama Eko-škola u Hrvatskoj)

-  Evaluacija metodologije

-  Što se očekuje od Eko-škola

-  Web stranica, društvene mreže, motivacijske priče i ostali alati koji će se koristiti u realizaciji projekta

3 dio: Poštena trgovina (Fair Trade) – predavanje Irena Vukmanov Šimokov

Predstavljanje pojma i problema poštene trgovine kao jednog od istaknutih problema današnje civilizacije i odgovorne prehrane

Radionica:  “Fair trade –Banana split”

4. dio: Financijski plan

5. dio: Evaluacija seminara

objavio: Slavenka Hinić Tešović   datum: 16. 11. 2015.