NACIONALNI PROJEKT ZA POTICANJE ČITANJA
Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige

Projekt je namjenjen učenicima od 3.- 5. razreda.

Cilj projekta je promicanje i poticanje čitanja naglas, razvijanje svijesti o važnosti i utjecaju čitanja naglas,  razvitak čitalačkih sposobnosti i vještina (čitateljske kompetencije); razvijanje vještine čitanja s razumijevanjem i povezivanje usvojenih pojmova iz pročitanih naslova, razvitak svih vrsta pismenosti, promocija hrvatske dječje književnosti, jezika, povijesti i kulture, uporaba novih medija u interpretaciji književnog djela, bogaćenje jezika i razvitak kritičkog mišljenja,  kreativno i suradničko korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije, ovladavanje metodama istraživačkog rada, unaprjeđivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa.

Vrijednost je ovoga projekta u tome što on, osim čitanja i obrade književnog djela te pripremanja završnog nastupa, sadrži i istraživački rad u kojem
učenici istražuju povijest, kulturu i znamenitosti te likove i okolnosti opisane u djelu.
U školskoj godini 2022./23. naglasak će biti na multimedijskom oživljavanju zaboravljenih knjiga.

Projekt počinje u rujnu i traje do travnja (osam mjeseci). Završnica će biti  krajem travnja ili početkom svibnja u Zagrebu.

U projektu sudjeluju učenici 4.c razreda sa svojom učiteljicom Ivanom Pružinec i knjižničarkom.

Na radionici u knjižnici učenici su odabrali  zaboravljenu knjigu koju ćemo zajedno čitati. Ponuđena su im četiri naslova: Moravia, Alberto - Nosorog ( pripovijesti iz prapovijesti); Kušec, Mladen - Mama, tata i ja; Iveljić, Nada - Zvijezda na krovu; Lovrak, Mato - Neprijatelj br. 1.

Svaku knjigu učenici su pažljivo pregledali, malo pročitali i ocijenili. Najveći broj glasova dobila je knjiga Mate Lovraka, Neprijatelj br. 1.