Tell a fairy tale in a STEM way

O projektu:

Osnovna ideja projekta je odabrati nekoliko bajki i predstaviti učenicima neke stvarne probleme i situacije, zamoliti ih da se stave u ulogu glavnog lika i zamisle kako bi se osjećali, kako razmišljati i kako prevladati prepreke bez čarobnog štapića?

Zapisati ideje učenika i zajedno potražite najbolje rješenje. Kad dobijete puno ideja, komunikacija i suradnja igraju važnu ulogu. Treba se dogovoriti koja će se ideja prvo istražiti (znanost stoji iza ideje), koje ćete alate (tehnologiju) koristiti i kako ćete svoju ideju realizirati. Svakom rješenju prethodi planiranje. Učenici mogu crtati svoje ideje i prezentirati ih drugima. Tehnologija, poput računala, također može biti uključena u proces rješavanja problema.

U ovom slučaju, kao i u svim STEM projektima, proces je važniji od samog proizvoda. Ne stavlja se naglasak na postizanje savršenog proizvoda. Važno je eksperimentirati s materijalima, isprobati ih, ne odustati od neuspjeha, naučiti surađivati, komunicirati i kritički razmišljati!

CILJEVI PROJEKTA:

- Uputiti učenike da slijede osnovna pravila STEM (PITAJ, ZAMISLI, PLANIRAJ, STVARAJ, POBOLJŠAVAJ)

- Poticanje učenika na učenje jezika kao načina komunikacije s djecom iz različitih zemalja.

- Potaknuti učenike da eksperimentiraju s materijalima, da ustraju u svom poslu

- Naučiti surađivati, komunicirati i kritički razmišljati

- Internacionalizirati nastavu u našim učionicama kroz suradnju s drugim zemljama Europske zajednice.

-Razvijanje interesa za knjige i vještine čitanja kod naših učenika.

-Shvatiti prednosti i užitak rada u grupama i razmjene iskustava sa studentima iz različitih europskih zemalja.

-Razviti timski rad u razredu i s drugim europskim partnerima.

U projektu sudjeluju škole iz Turske, Slovačke, Grčke, Rumunjske  i Hrvatske.

PRVA BAJKA

Učenici 3.c razreda u knjižnici su obradili narodnu bajku "Oca voli poput soli" koristeći STEM pravila.

Narodna bajka